Móda v dětské zábavě se každou chvíli mění. Ale je tu něco, co bylo populární už v době, kdy jsme běhali v šortkách, a je i dnes. Jedná se o deskové hry. Když se s rodinou skláníme nad hrou, vzniká jakési nepomíjivé kouzlo. Dá se však udělat ještě něco pro to, aby čas strávený s nimi byl co nejhodnotnější? Rozhodně ano!

Ukazuje se, že stolní hry jsou skvělou chvilkou  k procvičování angličtiny.

Pokud ji sami dobře neznáte – nic se neděje! Děti rády vidí, že nejsme dokonalí a sami se také s chutí učíme nové věci. Vaše autorita určitě neutrpí, naopak – ukážete svému dítěti hodnotu neustálého zlepšování svých schopností.

Stolní hry jsou skvělé pro rozvoj jazyka, protože každá z nich má sadu opakujících se prvků a frází, a skutečnost, že během hry musíme nějakou frázi mnohokrát opakovat, způsobuje, že přechází z krátkodobé paměti do té dlouhodobé. Na druhou stranu přátelská a uvolněná atmosféra, která převládá u deskových her, vytváří v mozku dítěte dobré asociace s angličtinou. K tomu přispívá i skutečnost, že domov je tím teplým bezpečným místem, v němž je pro nás snazší riskovat. Angličtina tak přestává být cizí a dostává se nám do krve jako „zdomácnělý“ jazyk.

Přesvědčily vás tyto argumenty?

Takže, jak na to? Za prvé, postupně. Zamyslete se nad tím, jaká sada slov nebo frází se nejčastěji používá ve hře, kterou hrajete. Náš návrh deskové hry a slovníčku si můžete stáhnout na tomto odkazu – možná vás to inspiruje k té správné aktivitě. Nejprve vytvořte jednu nebo dvě fráze, aby si je vaše dítě mohlo osvojit poslechem. Později ho povzbuďte k jejich rytmickému opakování spolu s vámi – ve dvojici to bude snadnější. Teprve ve třetí fázi můžeme očekávat, že dítě začne tyto fráze používat samostatně.

Ale ne zadarmo.

Náš mozek je líný – pokud dokáže něco udělat s menším úsilím, v tomto případě s použitím českého jazyka, udělá to. K používání angličtiny ho povzbudí pouze nějaká další odměna. Je snadnější říct „teď ty” než „it’s your turn”. Ale co kdyby se vaše dítě za použití anglické fráze pak mohlo posunout o políčko dál? Nebo hodit kostkou dvakrát ? Určitě na něco přijdete! Postupem času přidávejte další fráze, dokud pro vás nezačnou být zcela přirozené. Pak už další motivace nebude tolik potřeba. Během přechodného období se však dohodněte na nějaké odměně a pamatujte, že děti – stejně jako my – mají velmi rády tzv. „pozitivní povzbuzení“, tedy naše úsměvy, pochvaly a  odměny.

Zlaté rady

  • Buďte nadšení každým pokusem dítěte, dokonce i tím méně úspěšným.
  • Neočekávejte, že si vaše dítě zapamatuje všechny fráze z předchozích her. Vracejte se k nim trpělivě a sestavujte si společný slovníček. Kapka skálu proráží.
  • Nedávejte jim otázky! Napovídejte, podporujte, pomáhejte používat slovíčka a fráze v kontextu.
  • Řekněte někdy, že si také nepamatujete frázi a nechte si poradit. To dítěti přinese zaslouženou spokojenost.

Tímto způsobem – malými krůčky, jedno políčko na hrací desce za druhým – pomůžete svému mrňouskovi osvojit si jazykový kontext a dosáhnout v něm plynulosti. Nezapomeňte, že použití jazyka v takové situaci má mnohem větší cenu než „strohá“ výuka během hodin.

It’s your turn!

Klikněte na obrázek a stáhněte si stolní hru zdarma!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Autorkou článku je Bogna Śmieja – ve společnosti Edu Bears má na starosti dohled nad metodickým týmem. Je zodpovědná za systém metodické podpory licenčních škol – od školení a webinářů pro lektory, přes postup uplatnění osob zodpovědných za metodu, až po vývoj nových řešení v této oblasti.

Učitel z přesvědčení. Jejím mottem je, že učení je dílem srdce. Je pevně přesvědčená, že je možné oslovit každé dítě – stačí jen najít ten správný klíč a přidat k tomu vřelost, trpělivost a důvěru. Obrovské uspokojení jí přináší práce s lektory a metodiky a sledování jejich vývoje.

Vědomí, že komunikační dovednosti jsou nezbytné pro komunikaci s žákem nebo lektorem, ji přimělo k účasti na mnoha kurzech a workshopech v této oblasti (mimo jiné Komunikace bez násilí nebo „Umění porozumění – interpersonální komunikační trénink“). Inspirací pro ni je pozorování dětí a kontakt s nimi (jak s jejími vlastními, tak i se „školními“). Také roční působení na St. Catherine’s Montessori School v USA jí poskytlo příležitost nahlédnout a začlenit do své praxe mnoho účinných nástrojů pro vedení skupiny a práci s dětmi.

V soukromí je matkou tří dospělých dětí. Miluje výlety do hor, lyžování a jízdu na kole.

Více se o metodě Teddy Eddie dozvíte zde: https://edubears.com/teddy-eddie/, a nejbližší akreditované centrum metody Teddy Eddie najdete na mapě zde: https://edubears.com/localisations/.